Iwonicz Zdrój


 

IWONICZ ZDRÓJ

 

Historia Iwonicza Zdroju sięga XV wieku, a lecznicze walory iwonickich wód mineralnych opisał w 1578 r Wojciech Oczko, nadworny medyk Stefana Batorego. O walorach leczniczych kurortu i jego osobliwościach dużo pisano w Europie w wieku XVII.

Dynamiczny rozwój uzdrowiska nastąpił w XIX w. i zawdzięcza go swoim właścicielom – hrabiom Załuskim, którzy budując w pięknym parku pierwszy zakład kąpielowy i pensjonaty nadali Iwoniczowi europejski charakter.

Obecna architektura Iwonicza Zdroju pochodzi z XIX w. i zachowała szwajcarski styl. Corocznie leczy się i wypoczywa w uzdrowisku około 50 tys. osób.

Kalendarium iwonickie podaje, że w 1837 r. Karol i Amelia Załuscy zamieszkują w Iwoniczu,
a w 1878 r. budują letni pałacyk willę Belweder.

 

Zdzisław i Jadwiga Truskolascy po opuszczeniu zniszczonego przez Niemców Jasła, przenoszą się do Krosna do brata Jadwigi, dr Stanisława Dymnickiego (ul. Lewakowskiego) i tam w domu Dymnickich mieszkają około roku.

W 1946 r. Zdzisław i Jadwiga z dziećmi, przeprowadzają się do Iwoniczu Zdroju i mieszkają
w willi Belweder, w modrzewiowym, letnim pałacu Załuskich. Zajmują dwa duże pokoje, każdy około 40
 m2, na I piętrze.

 

DSC00431-001

 

Na fotografi autor opracowania w 1962 r, w głębi widoczna willa Belweder, w której mieszkali  Truskolascy. Przed budynkiem znajdowały się boiska szkolne i ogród szkolny. Nad budynkiem górował las ( zbocze góry Winiarskiej).
W willi Belweder powstało wówczas liceum ogólnokształcące, w którym Jadwiga uczyła matematyki do roku 1963, gdy przeszła na emeryturę, a w rok lub dwa później liceum likwidowano.


Zdzisław, ciężko chory, zmarł w marcu 1949 r. po przewiezieniu do szpitala w Krośnie.


W tym pięknym uzdrowisku wychowują się dzieci Zdzisława i Jadwigi: Maria Izabela, Piotr, Łukasz i Paweł (autor tego opracowania). Iwonicz lat 50 i 60 XX w. był idealnym miejscem do tradycyjnego wychowania dzieci. Iwonicz Zdrój ofiarował dzieciom wiele atrakcji; w lecie: basen, zwiedzanie okolicznych gór, wyjazdy w Bieszczady, długie wyprawy turystyczne np. do Krynicy. A zimą oczywiście narty i tory saneczkowe. Zwiedzaliśmy również wschodnia część Beskidu Niskiego znajdując często resztki wsi łemkowskich.

 DSC00124

 

 

 

   Piotr i Paweł Truskolascy

   przed Łazienkami w Iwoniczu Zdroju.

   Rok 1958.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół parafialny w Iwoniczu Zdroju p.w. św. Iwona.             DSC00125

Foto z lat 50 XIX w.

Do tego kościoła uczęszczali Truskolascy mieszkając

w Iwoniczu Zdroju.